Zekat na voće i povrće

PiO ID kartica
Naslov: Zekat na voće i povrće
Jezik: Turski
Muftija: Muhammed Salih el-Munedždžid
Prijevod: Muhamed Muslim Šahin
Izvor: Pomoćni ured za islamsko misionarstvo - Rebva
Kratki opis: Dali je propisna ova vrsta zekata, na voće i povrće?
Objavljeno: 2008-03-24
Kratki link: http://IslamHouse.com/84533
Ovaj post je uvršten u sljedeću kategoriju:
Ova ID kartica je prevedena na sljedeće jezike: Turski - Arapski - Bangalski - Tajlandski - Malajalamski - Uzbekistanski
Atačmenti ( 2 )
1.
SEBZE VE MEYVELERİN ZEKÂTI
79.6 KB
: SEBZE VE MEYVELERİN ZEKÂTI.pdf
2.
SEBZE VE MEYVELERİN ZEKÂTI
40.5 KB
: SEBZE VE MEYVELERİN ZEKÂTI.doc
Detaljni opis

Hamd, yalnızca Allah'adır. Salât ve selâm da Peygamberimiz Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-'edir.

Sebze ve meyvelerde zekât gerekmez. Çünkü sebzeler, ölçekli ve saklanabilen /stoklanan şeyler değildirler. Fakat hurma, kuru üzüm, badem ve fıstık gibi ölçekli ve saklanabilen meyvelerde zekât gerekir. Nar, incir, erik, karpuz ve benzeri meyveler ile domates ve salatalık gibi, ölçekli olmayan ve saklanamayan meyve ve  sebzelere gelince, bunlarda zekât gerekmez. Çünkü bunlar, saklandığı takdirde bozulur.

Ebu Saîd el-Hudrî'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

{ لَيْسَ فِيمَا دُونَ خَمْسَةِ أَوْسُقٍ مِنْ تَمْرِ وَلاَ حَبِّ صَدَقَةٌ، وَلَيْسَ فِيمَا دُونَ خَمْسِ أَوَاقٍ مِنْ الْوَرِقِ صَدَقَةٌ، وَلَيْسَ فِيمَا دُونَ خَمْسِ ذَوْدٍ مِنْ الْإِبِلِ صَدَقَةٌ } [ متفق عليه ]

"Beş vesk'ten[1] az olan hurma ve tahılda zekât yoktur. İki yüz dirhemden az olan gümüşte zekât yoktur. Beş taneden az olan devede zekât yoktur."[2]

Bu zikredilenler, ölçekli olan şeylerde olduğuna göre, ölçekli olmayan şeylerde zekâtın olmaması esasında daha önce gelir.

Ali b. Ebî Tâlib'ten -Allah ondan râzı olsun- merfû olarak -mevkûf olarak da denilmiştir- rivâyet olunduğuna göre, o şöyle demiştir:

{ لَيْسَ فيِ الْخُضْرَوَاتِ زَكَاةٌ } [ رواه الترمذي وصححه الألباني ]

"Sebzelerde zekât yoktur."[3]

Yine, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ve onun halifeleri zamanında Medine'de sebzeler ekildiği halde zekâtları verilmemiştir.Bu ise, sebzelerde zekâtın gerekmediğine delil teşkil eder.

Yine, bahçenizi ticâret için değil de kendi şahsî ihtiyaçlarınız için kullanmanız da bu bahçenizde yetişen ürünlerde zekât gerekmediğini teyid eder. Fakat ticâret için ise ve kazancın üzerinden bir tam hicrî yıl geçmişse, bu takdirde o mala zekât gerekir.

Yine de en iyisini Allah Teâlâ bilir.[1] 1 Vesk= 60 Sâ' eder. 60x5 = 300 Sâ' eder. Günümüzde 1 Sâ' yaklaşık olarak 2.5 kilograma tekâbül eder. Bu takdirde 5 Vesk: 300x2.5= 750 kg eder. 

[2] Buhârî ve Müslim

[3] Tirmizî rivâyet etmiş, Elbânî de "hadis, sahih" demiştir.

Više... ( 1 )
Go to the Top